Posreduj predlog

Aktualna razprava:

Trenutno ni aktualnih razprav

Pridruži se

RSS zadnje novice evropske-volitve.si RSS novice
RSS zadnje objave na forumu RSS forum

Evropske volitve FaceBook Evropske volitve Youtube twiiter32x32

Kako ravnati z radioaktivnimi odpadki v EU? Vabilo k posvetu

Vaša mnenja za evropsko poslanko dr. Romano Jordan Cizelj o predlogu direktive o ravnanju z izrabljenim gorivom in radioaktivnimi odpadki.
57 prispevkov • Stran 4 od 101, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10

Re: Kako ravnati z radioaktivnimi odpadki v EU? Vabilo k pos

OdgovorNapisal/-a Petra Škvorc » 20:59, 14. 02. 2011

1. Potrebno je iz evropskega nivoja poskrbeti za to.
2. Predlagana delitev se mi zdi primerna. Evropska komisija naj preverja ustreznost nacionalnih programov in tudi njihovo izvajanje.
3. Zahteva po prepovedi izvoza izven EU je ustrezna, saj sicer zaradi raznoraznih želja po napredku in imetju lahko pride do škodljivih posledic prevelikih razsežnosti.
4. Vsa javnost ima pravico čimveč vedeti, tudi o tem področju skupne evropske politike.
Petra Škvorc
 

Re: Kako ravnati z radioaktivnimi odpadki v EU? Vabilo k pos

OdgovorNapisal/-a lanci » 21:02, 14. 02. 2011

Direktiva v 3. točki ni preostra: Če ti proizvajaš radioaktivne odpadke jih moraš tudi ti na primernem mestu odložiti oziroma uničiti. Če je takšnih odpadkov preveč, jih moraš obvezno proizvajati manj.
lanci
 

Re: Kako ravnati z radioaktivnimi odpadki v EU? Vabilo k pos

OdgovorNapisal/-a guest » 21:22, 14. 02. 2011

Javnost naj bo o tem zgolj obveščena, drugače bi se morali s temi problemi ukvarjati strokovnjaki na tem področju.
guest
 

Re: Kako ravnati z radioaktivnimi odpadki v EU? Vabilo k pos

OdgovorNapisal/-a Rastislav Rastko TEPINA » 21:25, 14. 02. 2011

Mislim, da ni OK, da se prepove izvoz tovrstnih odpadkov iz EU.

Glede javnosti, meni osebno se zdi tovrstna problematika preveč strokovna za moje "vpletanje". Zelo sem zadovoljen, "da imam" tako strokovno predstavnico, kot je doktorica znanosti Romana Jordan Cizelj.

P.S.: ZARES dobro ste jih stisnili pri domačem - slovenskem skladu, ko so zopet "prihvatizirali" javna sredstva!!!
Rastislav Rastko TEPINA
 

Re: Kako ravnati z radioaktivnimi odpadki v EU? Vabilo k pos

OdgovorNapisal/-a Tina Likar » 21:34, 14. 02. 2011

Menim, da je potrebno za učinkovito odlaganje radioaktivnih odpadkov in izrabljenega jederskega goriva poskrbeti tako z svetovnega in evropskega nivoja kot tudi iz državnega nivoja, kajti le tako bomo rešili problematiko le tega.
Tina Likar
 

Re: Kako ravnati z radioaktivnimi odpadki v EU? Vabilo k pos

OdgovorNapisal/-a m.miki » 21:38, 14. 02. 2011

1. To sicer ni moje področje, a ker imamo v Krškem jedrsko elektrarno in posledično s sosedo Hrvaško pod tem vprašanjem slabe izkušnje, ko dolgo časa sploh niso, nato le z malim zneskom vplačali znesek za skladiščenje oz odlaganje radioaktivnih odpadkov. Torej v EU je potrebno nujno poskrbeti za še bolj učinkovito izpolnjevanje dogovora in kontrolo, ter ukrepati s sancijami proti državam, ki bi se ne držale dogovora.

2. Direktiva, da morajo države članice pripraviti nacionalne programe z opisano vsebino, se mi zdi za potrebe varnosti ustrezna.

3. Meni se takšna zahteva, ki popolnoma prepoveduje izvoz jedrskih odpadkov iz EU preostra iz razloga na ekonomski bazi, ker v vsaki državi le ne bodo sposobni in usposobljeni sami odpadke uničiti.

4. Javnost mora biti seznanjena in vključena v omenjene procese, saj bi le tako sami pravilno odločali na morebitnih referendumih, sicer neuki laiki v strahu za svoja življenja. Strokovnjaki jih morajo pošteno poučiti o nevarnostih. Žal so bili razni lobiji do sedaj premočni.

5. Da morajo biti finančni viri razpoložljivi in zadostni. Ne razumem. Nekatere države nimajo denarja za jedrsko elektrarno. Če pa že imajo denar in jih postavijo, potem bi denar moral biti. Žal zopet slaba izkušnja s Hrvaško kaže, da v praksi ni tako. Jedrska energija je praktična, koristna, z minimalnim posegom v naravo proti hidroelektrarnam ali termoelektrarnam. Problem pa nastane, če ni urejeno uničenje jedrskih odpadkov. Torej sem za direktivo in strogo kontrolo glede izvajanja le-te.
m.miki
 

PrejšnjaNaslednja

57 prispevkov • Stran 4 od 101, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10

Vrni se na Kako ravnati z radioaktivnimi odpadki v EU?

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 0 gostov

cron